Zosia Malec – nasza lekarz naczelna i kierownik medyczny, nominowana do nagrody Kobiety Medycyny 2019 roku. Teraz od Was zależy, czy nią zostanie. Do 15 kwietnia możecie głosować na Zosię. Jedna osoba (jeden adres IP) może oddać jeden głos każdego dnia. Głosujmy!
Nancy Reagan powiedziała: „Kobieta jest jak herbata w torebce: z jej mocy można zdać sobie sprawę tylko w gorącej wodzie”. Choć pierwsza dama USA nie znała Zosi Malec, tym zdaniem świetnie scharakteryzowała tę naczelną lekarkę Hospicjum Domowego im. Cicely Saunders.
Bo praca w hospicjum to nieustanny stan wrzenia. Tutaj doba nigdy nie zamyka się w godzinach urzędowania. Tym bardziej ból, zwłaszcza ten totalny, nieopanowany, wyłączający z życia, częsty towarzysz choroby onkologicznej. Opieka paliatywna, oferowana przez dr Zofię Malec i kierowany przez nią zespół medyczny, koncentruje się przede wszystkim na możliwie pełnym przywróceniu godności chorego poprzez zniwelowanie bólu. Misją zespołu jest zapewnienie zróżnicowanej opieki lekarskiej podopiecznym przebywającym we własnym domu, w najbliższej przestrzeni i otoczeniu kochających bliskich. W zakresie pomocy są wiec stałe wizyty lekarskie, ustawienie skutecznego i długoterminowego leczenia przeciwbólowego, stała dyspozycja telefoniczna w nagłych przypadkach, rzetelne, stałe monitorowanie stanu choroby oraz opieka psychologiczna.
Zosia Malec to uosobienie anioła. Niezwykle: pracowita, profesjonalna, skromna i uczynna. W pełni oddana opiece nad pacjentem. Nierzadko kosztem swojego życia. Nie zna słów: nie pomogę, nie da się, proszę pójść gdzieś indziej.
Jej słownik za to pełen jest wyrażeń: w czym mogę pomoc, zrobię wszystko, żeby pomoc, proszę nie dziękować. Nie, to żadna przesada, Drogi Czytelniku. A takie plebiscyty jak Kobiety Medycyny są idealną motywacją, aby współczesnemu światu pełnemu własnej korzyści i zysku prezentować, że można inaczej. Bo potrzeba inaczej.
Dlatego dziękujemy za głosy oddane na Zosię Malec, dzielną i wytrwałą orędowniczkę ruchu hospicyjnego w Polsce. Kompetentną i empatyczną lekarkę, wrażliwą kobietę, wspaniałą mamę. Kobietę medycyny, która w codziennej pracy nie tylko realizuje przysięgę Hipokratesa Primum non nocere. Ona ją przekracza, przekraczając siebie.
Organizatorem plebiscytu organizowanego od 2013 roku jest redakcja portali „Kobiety i Medycyna” oraz “Portale Medyczne”.
Ideą Plebiscytu jest pokazanie jak wiele jest wspaniałych kobiet, które działając na rzecz rozwoju medycyny i poprawy warunków leczenia ludzi w Polsce udowadniają na co dzień, że ciężką pracą i zaangażowaniem można dokonać rzeczy wydawałoby się niemożliwych.
Głosuj: https://kobietyimedycyna.pl/kobiety-medycyny-2019/glosuj/