Wielu chorych umiera, nim zdążymy ich objąć opieką

Pod takim tytułem ukazał się 24 października 2022 r. artykuł w wyborcza.pl.

W ramach Hospicjum Domowego mamy pod naszą opieką ok. 150-160 osób dziennie. To ponad 40 podopiecznych więcej niż przewiduje kontrakt.
Ale wiecie co jest najgorsze? W trakcie wywiadu, kiedy przyjmujemy podopiecznego, pytamy czy leczenie onkologiczne się zakończyło. W większości wypadków pada odpowiedź twierdząca. Ale dramatycznie często słyszymy: chyba tak, bo wie Pani, to za późno na leczenie już było.
NFZ ustalił, że dzienny koszt opieki nad chorym to, w naszym przypadku, niecałe 52zł. Mówiąc centralnie i na wprost: to nie wystarcza!

Czy zdarza nam się nie zdążyć z objęciem opieką chorego?
NFZ ustalił, że dzienny koszt opieki nad chorym to, w naszym przypadku, niecałe 52zł. To środki skromne. Nie uwzględniające rzeczywistych kosztów, jakie ponosimy, prowadząc działalność Hospicjum Domowego. Kosztów naprawy i przechowywania sprzętu, kosztów administracji czy archiwizacji dokumentów, zapewnianiu wsparcia socjalnego i ogarnianiu wielu innych przestrzeni. Co miesiąc musimy dołożyć parę wiader pieniędzy, żeby wyjść na bilansowe zero. Dlatego też, nieustannie prosimy: Pomóżcie nam. Bez Was to się nie uda!
Czy zdarza nam się nie zdążyć…

Niestety, czasem tak.