Czas żałoby

Mam taki sen, że nie ma burz
że ciernie nie kaleczą róż
są proste a nie kręte drogi
nie ma bogaczy, nie ma ubogich

Po niebie płynie szczęśliwy ptak
i czyste domy bez zamków, krat
Nie gubią liści dobre drzewa
ciepły wiatr niesie zapach chleba

I mąż cichutko mówi do żony
pod kołdrą dziecko śpi spokojnie
Księżyc rozwija swoje dywany
ze srebrnych nici gwiazd utkane

Ból już nie boli, nie biegnie czas
głowy nie miażdży potężny głaz
i myśli złote jak złoty len
Powieki lekkie – mam taki sen


Renata Kołodziej (1959-2014)

Przychodzi taki czas kiedy musimy uznać koniec wspólnej drogi z tymi, których kochamy. Z tymi, którzy stanowią integralna część naszego życia. I choć często rozumiemy, że jest to fakt, to zawsze stanowi on dla nas czas trudu i zmagania się z poczuciem ogromnej pustki. Okres żałoby po odejściu osoby bliskiej jest nieunikniony, jest integralna częścią naszego człowieczeństwa. Czas choroby jest niezwykłym czasem intymnego i niepowtarzalnego spotkania. Dla każdego członka rodziny i osoby towarzyszącej choremu, innym. Kiedy zostajemy sami, kiedy odejdzie osoba bliska poczucie pustki, ogromnego bólu, a niekiedy ulgi jest czasem zmagania się na wielu płaszczyznach naszego wnętrza. Każdy z nas jest inny, każdy potrzebuje indywidualnego podejścia do tak trudnego zagadnienia. Ważne jest, aby w tym okresie nie być samemu ze swoim bólem. Ważne, żeby pamiętać, że nasza bezradność może mieć swój kres. Niekiedy podzielenie się ze swoim lękiem, rozpaczą, żalem czy smutkiem może otworzyć drogę przyszłości, która dziś wydaje się zamknięta…

 

Opieka hospicjum domowego obejmuje, zawsze najważniejszego dla wszystkich chorego, ale także jego najbliższych. Opieka ta nie kończy się z chwilą zakończenia opieki medycznej. W tym trudnym okresie jesteśmy również dla Was.

 

Nasza kadra psychologów, to specjaliści z ogromnym doświadczeniem i przede wszystkim ogromnym sercem, którzy czekają, aby część swojej wiedzy i serca przekazać tam, gdzie jest tylko taka potrzeba. Można umówić się na indywidualne spotkanie, skorzystać z prowadzonej grupy wsparcia dla osób w żałobie lub po prostu przyjść do nas i pobyć. Czasem tak niewiele wystarczy, by sobie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *