Jednak warto to, od czasu do czasu, przypomnieć.
Z definicji: Hospicjum to specjalistyczna placówka opieki medycznej, której głównym celem jest zapewnienie opieki, wsparcia i ulgi osobom nieuleczalnie chorym.
Ale nie tylko. O opiekę hospicyjna mogą się np. ubiegać osoby, które potrzebują leczenia skutków długiego unieruchomienia. Czyli te, u których wystąpiły owrzodzenia odleżynowe. Nawet jeśli są efektem pobytu w szpitalu.
Hospicjum skupia się na zapewnieniu godnego i komfortowego środowiska dla pacjentów oraz na łagodzeniu ich cierpienia. Zespoły hospicyjne składają się z lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów, pracowników socjalnych i wolontariuszy, którzy współpracują z najbliższymi podopiecznego, aby zapewnić mu opiekę na najwyższym poziomie.
I tak jak w życiu, tam gdzie dochodzi do spotkania dwóch osób, również w Hospicjum nie zawsze ta współpraca przebiega gładko i bezproblemowo. Czasem pracownicy hospicjum wchodzą do domów, w których trudno o współpracę, czasem między chorym a zespołem medycznym po prostu brakuje „chemii”. Ale jak to mówi jedna z naszych podopiecznych – lekarz nie przychodzi do mnie w celach towarzyskich, ale aby mi pomóc. I ta pomoc jest naszym podstawowym celem.
W hospicjum priorytetem jest zapewnienie pacjentom odpowiedniego leczenia bólu i innych objawów choroby, jak również wsparcia emocjonalnego dla nich i ich rodzin. Pomoc Hospicjum koncentruje się na podtrzymywaniu jak najwyższej jakości życia w obliczu nieuleczalnej choroby.
Godnie, bez bólu, wśród najbliższych. To zestaw zasad, którymi kierujemy się w naszej pracy. Słuchamy o potrzebach naszych podopiecznych i staramy się im zaradzić. Nawet jeżeli wykraczają poza zakres opieki medycznej.
Hospicjum to miejsce, w którym pacjenci i ich rodziny mogą otrzymać wsparcie psychologiczne, duchowe i socjalne w trudnych chwilach. Oferuje się im również możliwość skorzystania z usług doradczych i terapeutycznych, które pomagają w radzeniu sobie z emocjonalnymi wyzwaniami towarzyszącymi końcowemu okresowi życia.
Ten obszar opieki jest szczególnie ważny. Wiele rzeczy związanych z długotrwała, nieuleczalną chorobą powoduje zmiany w psychice czy naszym postrzeganiu duchowości. Nie są to tematy, które można ignorować, bo wprost wpływają na jakość opieki sprawowanej przez rodzinę nad chorym czy jego relacji z najbliższymi. Marginalizowanie tych przestrzeni, sprowadzanie do poziomu zmęczenia czy stresu może negatywnie wpływać na cały proces opieki medycznej.
Zupełnie oddzielnym tematem jest pomoc socjalna. Często stykamy się z sytuacjami, w których opieka pozamedyczna sprawowana przez najbliższych zmusza ich do np. długich urlopów bezpłatnych a w sytuacjach skrajnych nawet do porzucenia pracy. Wtedy możliwość skorzystania z rad doświadczonego pracownika socjalnego jest nie do przecenienia.
Hospicjum jest również miejscem dla bliskich osób zmarłych, które mogą otrzymać wsparcie w procesie żałoby i przejścia przez trudny okres po stracie ukochanej osoby.
Obejmując opieką chorego, obejmujemy nią również jego najbliższą rodzinę. Oczywiście, jeżeli tego chce. Zachęcamy do spotkań z psychologiem, a po osieroceniu znalezienia i wejścia w grupę wsparcia.
Hospicjum odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnianiu godnej i pełnej empatii opieki dla osób nieuleczalnie chorych. Jego celem jest nie tylko leczenie objawów choroby, ale także zapewnienie spokoju, godności i wsparcia w trudnym czasie końca życia.
Odkąd przestaliśmy mieszkać w domach wielopokoleniowych, gdzie opieka nad osobami starszymi była naturalnym rytmem całego życia, wiele umiejętności z nią związanych, opiekuńczych, komunikacyjnych, czy społecznych została przez nas utracona. Niejednokrotnie trudno nam podjąć opiekę nad bliskim chorym, nie ze względu na fizyczne ograniczenia, takie jak opieka nad dziećmi, wymagająca i długa praca w ciągu dnia, ale ze względu na niepokój, że na pewno sobie nie poradzimy.
Warto ją jednak rozważnie rozważyć. Przed podjęciem decyzji zapytać jakiej pomocy można się spodziewać ze strony Hospicjum i wolontariuszy z nim związanych. Wybrać się na certyfikowane szkolenie związane z opieką nad przewlekle chorym. A przede wszystkim z nim samym porozmawiać o czekającej nas sytuacji.
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe każdego dnia niesie pomoc ponad 160 chorym i ich najbliższym. Swoją opieką obejmuje potrzebujących z terenu Mokotowa, Wawra, Pragi, Wesołej, Rembertowa, Sulejówka i Halinowa.
Szanowni Państwo,
Rocznie trafia pod naszą opiekę ponad 540 chorych . Każdy z nich może czuć się bezpiecznie wiedząc, że jesteśmy dla niego. Może liczyć na naszą obecność w najtrudniejszym momencie życia. I każdy z nich wie, że właśnie jego życie jest dla nas najważniejsze. Każdego roku wspieramy 500 rodzin na trudnej ścieżce towarzyszenia osobom przewlekle chorym.