Pomocna Dłoń

Pomocna Dłoń to projekt łączący wolontariat szkolny z wolontariatem hospicyjnym, uwrażliwiający na drugiego człowieka i promujący pomaganie. Projekt, który łączy pokolenia, aby każde mogło z siebie czerpać i sobie pomagać. Skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studentów.

Dominika i Agnieszka, oraz Karol i Marcin – wolontariusze “Pomocnej dłoni”

Cześć. Na zdjęciu obok, to my: Agnieszka, Dominika, Marcin i Karol – grupa założycielska “Pomocnej dłoni”. Opowiemy Wam o naszym Projekcie „Pomocna dłoń”, który zrealizowaliśmy w ramach Akademii Liderów Wolontariatu, pod czujnym okiem naszej mentorki Agnieszki Szelągowskiej. Dominika z Karolem należą do Szkolnego Koła Wolontariatu w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie. Agnieszka i Marcin – jesteśmy wolontariuszami i opiekunami wolontariatu w naszym Hospicjum Domowym im. Cicely Saunders.

Nasza grupa przy pracy nad projektem

Poznaliśmy się w Akademii Liderów Wolontariatu organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ochotników Warszawskich i Fundację Szkoła Liderów. Rozpoczęliśmy zajęciami w Białobrzegach, później w Warszawie. Rozwijaliśmy swoje umiejętności, poszerzaliśmy wiedzę. Akademia mocno nas odmieniła. Każdego z nas inaczej i wewnętrznie. Chcieliśmy zrealizować projekt, który będzie mógł połączyć pokolenia. Aby każde mogło z siebie czerpać i sobie pomagać. Po długich, czasem trudnych negocjacjach – udało się. Powstał finalny pomysł: Pomocna Dłoń – projekt łączący wolontariat szkolny z wolontariatem hospicyjnym, uwrażliwiający na drugiego człowieka i promujący pomaganie.

Realizację projektu rozpoczęliśmy od pracy nad filmem, który miał być materiałem wykorzystanym w naszych szkolnych warsztatach. Wspólnie z wolontariuszami szkolnymi i hospicyjnymi opowiedzieliśmy o pomaganiu. Wsparli nas:
– scenariusz: Miłka Skalska,
– operator: Maja Nowak,
– montaż: Darek Cieszkowski.

Ten film właśnie był częścią naszych czerwcowych warsztatów, przeprowadzonych dla uczniów klas pierwszych z technikum Dominiki i Karola. Blok 45 minutowych zajęć powstał przy wsparciu Irminy Gerszewskiej nauczycielki i wolontariuszki Puckiego Hospicjum św. Ojca Pio oraz naszej mentorki Agnieszki Szelągowskiej. Nie były to zwykłe zajęcia. Powstały warsztaty, których uczestnicy m.in. tworzyli profil wolontariusza, dowiadywali się o prawach wolontariuszy oraz aktywnie włączali w dyskusję o pomaganiu. Na własnych przykładach opowiadaliśmy o wolontariacie, podkreślając, że w pomaganiu nie musimy być idealni. Wszyscy się tego uczymy. Wszyscy mamy prawo czegoś nie umieć.

Clou naszych warsztatów, to odrysowanie własnej dłoni na kartce i wpisanie w niej komu i jak chcielibyśmy pomóc. I to jest właśnie POMOCNA DŁOŃ – symbol naszego projektu. Co ważne – projektu, który trwa nadal i już we wrześniu, na zaproszenie opiekunów wolontariatu w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego, będziemy kontynuowali nasze zajęcia.

A teraz weźcie kartkę, kredki, farby lub zwykły długopis i narysujcie swoją “Pomocną dłoń”. Zobaczcie, że tak niewiele potrzeba by ją stworzyć – tak niewiele potrzeba by komuś pomóc.

Nasz autorski projekt, rozpoczęty z Akademią Liderów Wolontariatu, kontynuujemy. Jeśli chcecie, abyśmy przeprowadzili warsztaty w Waszej klasie, szkole, uczelni – skontaktujcie się z nami. Jesteśmy do Waszej dyspozycji!